Niesztampowy pomysł na imprezę integracyjną!
Feliks Nowowiejski
FELIKS NOWOWIEJSKI
Feliks Nowowiejski (ur. 7 lutego 1877 w Wartemborku - obecnie Barczewo na Warmii, zm. 18 stycznia 1946 w Poznaniu) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski. Początkowo uczęszczał do szkoły muzycznej w Świętej Lipce (1887-1893), gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów muzycznych. Od 1893 przebywał w Olsztynie i podjął tam pracę w pruskiej orkiestrze pułku grenadierów, komponował utwory dla orkiestry wojskowej i zespołów amatorskich. Dzięki nagrodzie uzyskanej w Londynie w 1898 za kompozycję Pod sztandarem pokoju mógł podjąć studia w Konserwatorium J. Sterna w Berlinie (1898), później kontynuował naukę w Szkole Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie 1900, w Akademickiej Szkole Mistrzów Maksa Brucha w Berlinie 1900-1906 oraz na Uniwersytecie Berlińskim. W latach 1898-1900 pracował jako organista w kościele św. Jakuba w Olsztynie. Prowadził działalność pedagogiczną w Krakowie, Berlinie i od 1919 w Poznaniu.
Często koncertował także jako muzyk-wirtuoz w kraju i za granicą. Brał czynny udział w życiu społecznym. 15 lipca 1910 w Krakowie, w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, zebrane na placu Matejki, przed odsłoniętym Pomnikiem Grunwaldzkim chóry, pod batutą Feliksa Nowowiejskiego zaśpiewały po raz pierwszy słowa Roty Marii Konopnickiej.
Tytuły i odznaczenia
Za swoje liczne dzieła religijne – w tym słynną Missa pro pace (Msza w intencji pokoju, łac.) - Nowowiejski otrzymał w 1935 od papieża Piusa XI tytuł szambelana papieskiego. W 1936 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta.
Patron
W jego domu rodzinnym w Barczewie (ul. Mickiewicza 13) mieści się od 1961 muzeum. Od 2002 corocznie odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. W Poznaniu, w którym kompozytor osiadł w 1919, w którym żył i tworzył, w jego domu na Sołaczu od 7 lutego 2008 działa Salon Muzyczny - Muzeum Feliksa Nowowiejskiego. Od 1994 w Poznaniu odbywa się regularny Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego. Jest patronem Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kwidzynie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie, Liceum Ogólnokształcącego w Braniewie, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie oraz ulic w wielu miastach polskich.
OPERA "ONDRASZEK" (1934, DO SŁÓW G. MORCINKA).
Opera Feliksa Nowowiejskiego miała być oparta o libretto pióra Gustawa Morcinka, napisane przez autora ze Skoczowa w 1932 roku na prośbę Nowowiejskiego, a skorygowane i uzupełnione przez samego kompozytora. W operze tej najbardziej wzruszającym momentem miał być moment kiedy to przepiękna, świata, smukła, niebieskooka, wdzięczna, urodziwa, podobna do świętej Cecylii, Dorotka, która wiernie towarzyszyła najsłynniejszemu śląskiemu zbójnikowi Ondraszkowi, chciała nakłonić Ondraszka, by spotkany w nocy ksiądz udzielił im ślubu na Kubalonce. Ta scena najbardziej wzruszała mistrza Nowowiejskiego.
Zapraszamy do zabawy razem z Karpackimi Zbójami!