zbojnickiegroup nalezymy

Niesztampowy pomysł na imprezę integracyjną!

JANOSIK NA HAKU – INSCENIZACJA POWIESZENIA JANOSIKA ZA POŚREDNIE ŻEBRO NA SZUBIENICY

 

Groźnie wyglądająca szubienica z hakiem, przebrani w oryginalne stroje zbójnicy, góralska muzyka, rozgrzewająca medovina i dźwięk pasterskich dzwonków powitają Was na naszej zbójnickiej imprezie plenerowej, którą jesteśmy w stanie zorganizować w dowolnym miejscu w kraju i za granicą.

 

Nasze zbójnickie eventy odbywają się pod patronatem Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego oraz Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej!

 

 

czechy1 slowacja1

 

 janosik1 janosik2

 

Nasza zbójecka grupa rekonstrukcyjna – brygada Karpackie Zbóje z okazji niedawnych uroczystości związanych z obchodami 300 lecia śmierci najsłynniejszego karpackiego zbójnika Juraja Janosika z Terchovej ze Słowacji postanowiła upamiętnić to wyjątkowe wydarzenie.

 

Na tą okoliczność zbudowaliśmy szubienicę – na wzór tej, na której powieszony był w Liptowskim Mikułaszu sam Juraj Janosik.

 

Nasza inscenizacja odczytania przez hajduka wyroku na Janosiku i samo powieszenie go za pośrednie żebro wygląda bardzo realistycznie i poważnie. Inscenizacja ta wywołuje w ludziach wiele emocji, ponieważ do dziś ludziom towarzyszy zbójecki mit dobrych zbójników, którzy brali bogatym i dawali biednym. Z naszym realistycznym spektaklem jesteśmy w stanie przyjechać w dowolne miejsce, gdzie tylko chcecie! Imprezie może towarzyszyć zbójnicki jarmark, degustacje zbójnickich potraw i trunków, profesjonalny napad zbójnicki, czy zbójeckie śpasy, czyli gry i zabawy integracyjne po zbójnicku.

 

janosik3 janosik4

 

Do dnia dzisiejszego odbyło się już kilkanaście inscenizacji wieszania Janosika, m.in. w Terchovej – rodzinnym miasteczku Janosika na Słowacji oraz w naszych polskich Pieninach w Szczawnicy.

 

Zapraszamy na relację z tego wydarzenia!

 

Fakty są takie, że wiosną 1713 r. Janosik został schwytany i osadzony w twierdzy w Liptowskim Świętym Mikułaszu. 16 i 17 marca odbył się jego proces, a głównym zarzutem jaki mu postawiono, to zabójstwo proboszcza z Demanicy. Według zachowanych protokołów, Janosik nie przyznał się do tego zarzutu. Został skazany na karę śmierci przez powieszenie na haku za ostatnie lewe żebro. Egzekucji dokonano publicznie na rynku w Liptowskim Świętym Mikułaszu.

 

W marcu tego roku - trzysta lat od śmierci najbardziej znanego zbójnika Juraja Jánošíka i 325 lat od jego narodzin odbyły się w Terchovej na Słowacji uroczyste obchody i jarmark dla przypomnienia tych wydarzeń. Nasza brygada rekonstrukcyjna Karpackie Zbóje brała udział w tym wielkim wydarzeniu na międzynarodową skalę.

 

Turyści odwiedzający Terchovą mogli podziwiać prace ludowych twórców i rzemieślników, odbywały się też warsztaty dla dzieci, czy profesjonalne inscenizacje scen z życia zbójnika. Smakosze mogli spróbować wielu kulinarnych specjalności regionu a wszyscy podziwiać liczne filmy opowiadające o Janosiku, jakie nakręcono w trakcie całej historii kinematografii. Muzeum w Žiline udostępniło podczas imprezy swoją ekspozycję poświęconą temu, chyba największemu ludowemu bohaterowi Słowacji.

 

janosik5 janosik6

 

Ludowy bohater, zbójnik Juraj Jánošík, którego legenda inspirowała wielu twórców i stała się podstawą fabuły wielu filmów, musicali czy dzieł literackich, zmarł przed 300 laty. Został stracony 18 marca 1713 roku w Liptovskom Mikuláši, dzień po tym jak zapadł skazujący go wyrok. W chwili wykonania wyroku miał zaledwie 25 lat. Jego, bez wątpienia tragiczne losy wspominane są w rodzinnej miejscowości chętnie a jego postać stała się wręcz wizytówką regionu Doliny Terchovej.

 

Juraj Janosik urodził się 25 stycznia 1688 roku we wsi Terchova na północy Słowacji. W pobliskim kościele w Varinie zachowała się jego metryka chrztu. Dokumenty, w tym opublikowane po raz pierwszy w 1936 roku drukiem przez polskiego historyka Józefa Krzyżanowskiego akta procesu Janosika, dowodzą, że Janosik to postać jak najbardziej historyczna.

 

Janosik jako całkiem młody człowiek został wcielony do wojsk Rakoczego, po perturbacjach znalazł się w armii cesarskiej, z której w 1709 roku wykupił go ojciec.

 

Zobacz film z wieszania Janosika

 

W Bytczy w zamku zapoznał więzionego harnasia zbójników Tomasza Uhorczika i pomógł mu uciec z twierdzy. Zdezerterował z wojska, wrócił do rodzinnych stron i został zbójnikiem. W drużynie zbójnickiej wywalczył sobie szybko miejsce przywódcy.

 

Zbójnicy pod przywództwem Janosika działali na pograniczu węgiersko-polskim. W dokumentach z procesu Janosika, przechowywanych w muzeum jego imienia w Liptowskim Mikułaszu, czytamy: "Oskarżony, podczas ostatnich trzech lat zachęcony przez diabelskiego ducha, bez obawy i strachu, nie zważając na boskie i świeckie prawo, jego zakazy i kary, stał się przywódcą bandy zbójników. W górach i w lasach, na drogach królewskich i na wodzie łupił dobrych i statecznych ludzi, zatrzymywał kupców i pozwalał sobie ich bić, okradać, ranić i zabijać."

 

janosik8 janosik10

 

Jednak rzemiosła zbójnickiego nie dane mu było uprawiać długo, ponieważ już na początku 1713 roku został schwytany, poddany torturom, osądzony i stracony. Jego historia jednak silnie zakorzeniła się w świadomości góralskiego ludu ponieważ: "bohatým bral a chudobným dával". Legenda zachowała się w twórczości ludowej w postaci powiastek, opowiadań czy pieśni. A w późniejszych czasach temat niejednokrotnie podejmowali też poeci, pisarze, malarze czy rzeźbiarze.

 

Po latach ludzie zaczęli idealizować Janosika; wśród Słowaków - którzy nie mieli swojego państwa - rozchodziła się opowieść o "mścicielu", który "wyzwalał z niewoli i karał butne ziemiaństwo". Motyw Janosika jako pozytywnego zbójnika rabującego bogatych i obdarowującego biednych, przeniknął do literatury pięknej słowackiej i czeskiej a także polskiej.

 

Legenda o Janosiku doczekała się kilku ekranizacji. Pierwszy film o Janosiku produkcji czechosłowackiej powstał już w 1921 r. W Polsce najpopularniejszą opowieścią o legendarnym zbójniku jest film telewizyjny Jerzego Passendorfera "Janosik" z lat 70. W 2009 r. odbyła się premiera filmu w koprodukcji polsko-słowacko-czesko-węgierskiej pt. "Janosik. Prawdziwa historia" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

 

Zobacz zdjecia z naszego zbójnickiego eventu wieszania Janosika

 

Zamówienia mogą Państwo składać mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie +48 609 789 879, +48 606 786 213 lub poprzez fax 33 475 96 52.

Teraz już nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć miłej zabawy i wspaniale spędzonych chwil z góralskim folklorem. Hej!

 

Wyślij zapytanie / Zarezerwuj zbójnicką imprezę

Pytomy Wos piyknie na występ gawędziarza-multiinstrumentalisty! Hej!

Zapytaj o cenę! Napisz, zadzwoń, zarezerwuj! e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel Mob. +48 609 789 879, +48 505 443 222

Chcesz kupić oryginalny upominek z Beskidów? 
Kup go u nas w zbójnickim sklepie na Allegro
 www.zbojnickisklep.na.allegro.pl    

Rezerwujac u nas imprezę wspomagasz UNICEF!

UNICEF media award

 

 

 

 

1 oferta weselna

2 oferta sylwestrowa

3 oferta dla szkol

4 oferta cateringowa

5 oferta kuligow

6 oferta dla firm

7 oferta strojow goralskich

8 oferta galerie handlowe

9 oferta koncertow

10 oferta imprez plenerowych

11 oferta prelekcji

12 oferta domy kultury

13 oferta swiateczna

14 wedrowki

15 oferta dla singli

16 oferta dla karczmi

17 oferta dla kosciolow

18 oferta imprez okolicznosciowych

19 sklep allegro

Współpracujemy